ברוכים הבאים לאתר החדש של תוכנית הישגים

השגים-תוכנית לאומית להרחבת הנגישות להשכלה גבוה - עמוד הבית

טיפים לכתיבת מערכת שעות

כיצד מכינים מערכת שעות טובה??

בשביל זה אנחנו פה - ריכזנו לכם מספר טיפים לפני שאתם רצים להרשם לקורסים במערכת של המוסד:

 

1.       מי יכול לעזור לי בבניית מערכת השעות? חברים שלומדים במסלול או לפחות במוסד, רכז/ת הישגים, אגודת הסטודנטים, חונך מלווה.

2.       ישנו הבדל בין מכללות לאוניברסיטאות מבחינת גמישות באופציות לבניית מערכת שעות. לרוב, באוניברסיטאות יש גמישות רבה יותר בעוד שבמכללות המערכת די מובנת. בנוסף, גם בתוך כל מוסד ישנם הבדלים בין החוגים השונים

3.       חלוקה בין שנות הלימוד: חלוקה אידאלית של שעות הלימוד בין שנות הלימוד תהיה באופן כללי שוויונית, עם הטיה קלה לטובת הסמסטר הראשון והאחרון, שבהם תלמדו פחות שעות בד"כ. הסיבה היא פשוטה: בד"כ מעוניינים להקל על הסטודנטים בסמסטר הראשון על מנת ליצור הסתגלות למערכת ההשכלה הגבוהה, ובסמסטר האחרון לתואר – לרוב נגמר הכוח.

4.       מערכת שעות מאוזנת: מערכת מאוזנת היא עניין אינדיבידואלי. יש שיעדיפו ללמוד שלושה ימים מרוכזים, ובלבד שיומיים ישארו חופשיים לחלוטין.

לדעתנו, מערכת מאוזנת דווקאתשלב בין שלושה ימים לפחות שבהם הלימודים מרוכזים בבוקר ובשעות הצהריים המוקדמות או בשעות אחה"צ והערב, לבין יומיים שבהם הלימודים פזורים וישנם חלונות. בימים המרוכזים תוכלו לעבוד במשמרות וביומיים הנותרים נצלו את החלונות לעבודה בספרייה.

5.       לימודים ב-8.00? תלוי בכם. אם אתם מסוגלים לקום מוקדם, לצאת מהבית ולהגיע לכיתה בזמן, אחלה! אם אתם מכירים את עצמכם ויודעים שאתם לא אנשי בוקר, נסו להירשם לקורסים שמתחילים ב-10.00

6.       לפתוח עוד יום? נסו לא לפתוח יום לימודים רק על שעתיים, בדקו אם אתם יכולים לקחת קורס אחר במקום ביום שגם ככה אתם במוסד הלימודים.

7.       בדיקה על מרצים וקורסים כנסו ובדקו בפורומים של סטודנטים במוסד האקדמי בו אתם מתכננים ללמוד על מרצים ועל קורסים – ולמדו מטיפים של אחרים. אפשר לבקש בחוג עצמו טלפון של סטודנטים משנה א ו ב שיכולים לספר על התוכן של הקורס ושביעות הרצון ממנו.

8.       בדיקה על מטלות סיום הקרוס – האם יש מבחן או עבודת גמר?  האם יש מספר עבודות תוך כדי הסמסטר? האם יש דרישה להציג פרזנטציה? כדאי לכם להסתכל בסילבוס של הקורס ולראות מהם הדרישות גמר, ולבחור את הדרישות שהכי נוחות ומתאימות לכם.

9.       . תתפלאו לראות כמה קורסים עם שמות "סקסיים" מתגלים בסוף כמשעממים מאוד..

10.   מספר מערכות אופציונאליות: אל תסגרו על "המערכת המושלמת", כיוון שיש סיכוי לא קטן שלא תצליחו להרשם לכל הקורסים שאתם רוצים. תנסו לשחק עם המערכת לפני חלון ההזדמנויות להרשמה, כך שתדעו שיש לכם מספר אופציות לסידור מערכת השעות.

11.   באוניברסיטאות בד"כ בניית מערכת השעות היא רחבה יותר, ומצריכה הכנה גדולה יותר מראש.

12.   קודם כל קורסי חובה: אנו ממליצים להרשם קודם כל לקורסי החובה שעליכם לקחת, ורק לאחר מכן לשבץ את עצמכם לקורסי הבחירה

13.   צ'אנס נוסף: גם אם מערכת השעות לא יצאה מושלמת לאחר חלון ההזדמנויות, נסו לשנות את הקורסים הבעייתים בחלון ההזדמנויות הנוסף שבד"כ נותנים. אם עדיין לא הצלחתם לשנות, נסו בשבוע הראשון ללימודים לגשת למזכירות החוג. מי יודע, אולי תמצאו חן על המזכיר/ה שיסכימו לשנות לכם את ההרשמה.

14.   הדפיסו את מערכת השעות לפני היום הראשון ללימודים וסמנו לעצמכם את הכיתות בהם אתם הולכים ללמוד. לא תאמינו כמה מבלבל זה יכול להיות ביום הראשון ללימודים...

אם אתם רוצים גם בנושא זה להתייעץ עם רכזי הישגים - אל תהססו לעשות זאת! פנו עוד היום לרכז הישגים בישובכם

לרשימת הרכזים בישובים לחצו כאן

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד