השגים-תוכנית לאומית להרחבת הנגישות להשכלה גבוה - עמוד הבית

האקזיט הבא יגיע מדימונה

13/02/2014

 

אחת הבעיות החברתיות הבוערות בישראל של 2014 היא הפערים בין הגליל והנגב למרכז. בין שמדובר בפער בהכנסה ממוצעת, בנגישות לבריאות או בהשקעה נמוכה בתשתיות -יש הסכמה כוללת שצריך לבטל את מושג הפריפריה ולהגיע לשוויון בכל הקטגוריות בין כל האזורים בישראל. בין הפתרונות שהוצעו בשנים האחרונות: כבישים משופרים שיקלו על התנועה בין הפריפריה למרכז, פיתוח התיירות באזור ועוד. ואולם, כדי ליצור גליל ונגב שאינם רואים עצמם כפריפריה ואינם מודדים את עצמם ביחס למרכז, ההשקעה החשובה ביותר שצריך לבצע היא בחינוך.

בני הנוער שיסיימו את בתי הספר ייהפכו למבוגרים שיתחרו בשוק התעסוקה, וככל שהחינוך שהם מקבלים יהיה טוב יותר, כך היכולת שלהם להתחרות על משרות בשכר גבוה תגדל. יתרה מזאת, נוכחות של כוח אדם איכותי בצפון ובדרום תמשוך לאזור מעסיקים שמחפשים להעסיק כוח אדם כזה, ואתם תעשייה של שירותים נלווים. נהירת מעסיקים כאלה לגליל ולנגב צפויה לתת לאזורים אלה את הפיתוח הכלכלי שהם זקוקים לו.

בכל שנה מתפרסמים נתוני הזכאות לבגרות, שגם אם המספרים בהם משתנים, הפער בין המרכז לפריפריה נותר זהה. בראש הטבלה, עם זכאות לבגרות בשיעור של 80%–90%, נמצאים דרך קבע יישובים במרכז הארץ ובשרון, בעוד ערים בפריפריה נותרות בתחתית הטבלה. הפערים האלה גורמים לכך שפחות בני נוער מהפריפריה מגיעים לאוניברסיטאות ולהשכלה הגבוהה ופחות מהם משתלבים בשוק העבודה.

 

כדי לצמצם את הפער הזה יש להפנות משאבים ברמה הממלכתית ולהשקיע השקעות חכמות בבתי הספר באזורים אלה.

 

לקריאת הכתבה המלאה:

http://www.themarker.com/opinion/1.2242776

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד