השגים-תוכנית לאומית להרחבת הנגישות להשכלה גבוה - עמוד הבית

תארי שלוחות זרות לא יוכרו למטרות שכר / הארץ

25/07/2005

תארים אקדמיים משלוחות של אוניברסיטאות זרות לא יוכרו עוד למטרות דירוג שכר לעובדים במגזר הציבורי. לפי הערכות, ייתכן שבכך יסתיים עידן השלוחות הזרות בישראל. ההחלטה היא פרי יוזמה של משרד האוצר, המוטרד מעלויות השכר הגדלות בגין תארים שמעניקות השלוחות. ההחלטה נכללת בחוק ההסדרים לתקציב 2005.

על פי הערכות באוצר, כ-80% מבוגרי השלוחות עובדים בשירות הציבורי - כשליש במערכת הביטחון (משטרה, צבא קבע ושירות בתי הסהר), שליש מורים והיתר במוסדות אחרים. עלות תוספות השכר שניתנו בעקבות לימודים בשלוחות זרות מאז 2001 נאמדת בכ-221 מיליון שקל לשנה. בתוספת ההפרשות העתידיות לפנסיה של אותם עובדים, הסכום האקטוארי הכולל מוערך ב-4.9 מיליארד שקל. לעובד במערכת הביטחון תואר אקדמי מקנה תוספת שכר של יותר מ-20%. גובה התוספת למורים הוא 10%-15%.

בעקבות ההחלטה, המועצה להשכלה גבוהה נתנה לשלוחות אפשרות להפוך למכללות ישראליות. בכך, התארים שלהן יהיו שווים לתואר הניתן על ידי מוסדות אקדמיים ישראליים. עד יוני השנה יכלו השלוחות להגיש למועצה להשכלה גבוהה הצהרה שבכוונתן להפוך למוסד ישראלי; עד יוני 2006 עליהן להגיש את תוכנית הלימודים המלאה לאישור המועצה. תאריהם של סטודנטים שהחלו בלימודיהם לפני ההחלטה או במהלך הפיכת השלוחה למכללה ישראלית - עדיין יוכרו למטרות שכר.

בין השלוחות שהודיעו למועצה על כוונתן להפוך למכללות: אוניברסיטת דרבי הבריטית, לסלי קולג' מארה"ב, והמכללה לישראל - המאגדת שלוחות של אוניברסיטאות מארה"ב.

סגן יו"ר המועצה להשכלה גבוהה, יחזקאל טלר, אמר בתגובה שמועצה רצתה כבר מזמן לסגור את השלוחות מטעמים אקדמיים, אבל "היה להן בכנסת לובי", שמנע זאת. טלר הוסיף, שבעבר נעשו ניסיונות להפסיק את ההכרה בתארי השלוחות למטרות שכר, ללא הצלחה. לבסוף התקבלה ההחלטה כסעיף במסגרת חוק ההסדרים האחרון.

מנכ"ל שלוחת אוניברסיטת דרבי, אבי ביתן, אמר שהכסף שייחסך אם לא יינתנו תוספות שכר יתקזז בכסף שתפסיד המדינה, ממסים למשל. לדברי נשיא המכללה לישראל, יגאל נאמן, המדינה הציבה לשלוחות "לוח זמנים מלחיץ" להכנת תוכניות לימוד חדשות עד יוני 2006.

יו"ר אגף הכשרה והשתלמות בהסתדרות המורים, חנה להב, האשימה את הממשלה בניהול מדיניות שתפגע בשכרם של עובדים במגזר הציבורי, ובמיוחד מורים. "האוצר נבהל מתוספות השכר והתנפל על כל השלוחות מבלי לבדוק אלו מהן בעייתיות". "השלוחות הזרות לא קמו סתם", הוסיפה להב, "ההשכלה הגבוהה היתה פקוקה, ומוסדותיה לא הלכו לקראת אנשים עובדים. למי שהלך ללמוד בשלוחות היה ברור שיקבל תואר ברמה סבירה. לו המדינה היתה מפקחת על פעילות השלוחות, המצב היה אחר".

***

1. עלות הטבות השכר לבוגרי השלוחות הזרות במגזר הציבורי היא כ-220 מיליון ש' בשנה

2. הטבות השכר אינן נכללות בחוק ההסדרים לתקציב המדינה לשנת 2005

3. המועצה להשכלה גבוהה איפשרה לשלוחות להגיש בקשה להיהפך למכללות ישראליותקמפוס שלוחת אוניברסיטת דרבי, ברמת אפעל, אתמול

 

קישור לכתבה

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד