השגים-תוכנית לאומית להרחבת הנגישות להשכלה גבוה - עמוד הבית

מספר הסטודנטים בעשור האחרון גדל פי שניים, אבל הפערים לא השתנו/ הארץ

21/10/2006

שנת הלימודים האקדמית תיפתח היום עם יותר מרבע מיליון סטודנטים. באוניברסיטאות, הוסר בשבוע שעבר האיום של ועד ראשי האוניברסיטאות לא לפתוח את שנת הלימודים, לאחר שמשרד האוצר התחייב להעביר לתקציב ההשכלה הגבוהה 140 מיליון שקל. בעקבות המלחמה בצפון, בטכניון בחיפה ובמכללות בצפון נדחתה פתיחת שנת הלימודים ל-5 בנובמבר, ובאוניברסיטת חיפה היא תפתח ב-29 באוקטובר. במכללות ובאוניברסיטאות הסבירו את דחיית פתיחת השנה בצורך של הסטודנטים ושל המוסדות בזמן נוסף להשלמת הבחינות, שעריכתן נקטעה על ידי המלחמה, וההערכות לתחילת הלימודים.

מספר הסטודנטים שילמדו השנה במוסדות להשכלה גבוהה גדול פי 2 ממספרם לפני עשור (כולל סטודנטים במכללות להוראה). ואולם, הפערים החברתיים נשמרים. בעוד שכ-36% מהצעירים האשכנזים וילידי ישראל החלו בשנה שעברה ללמוד במוסד אקדמי, רק כ-26% מהצעירים יוצאי אסיה ואפריקה הצליחו לעשות זאת. כמעט 50% מיוצאי אסיה ואפריקה לא המשיכו ללמוד לאחר התיכון, כולל לימודים על-תיכוניים שאינם אקדמיים (כמו לימודי טכנאות), לעומת כ-37% מיוצאי אירופה ואמריקה.

בראש רשימת החוגים המבוקשים ביותר נמצאים מינהל עסקים, (1,700 ביקשו להתקבל רק באוניברסיטה העברית) וכלכלה (1,946 באוניברסיטת תל אביב), משפטים, רפואה, וביולוגיה. בראש הרשימה של החוגים בהם תנאי הקבלה הם הקשים ביותר למבקשים, נמצא ריפוי בעיסוק (רק כ-4% מהנרשמים מצליחים להתקבל), שעם עבודה סוציאלית הפך בשנים האחרונות לאחד המקצועות שהקבלה אליהם באוניברסיטאות היא הקשה ביותר עבור הנרשמים אליהם. אחריהם נמצא רפואה, רק 6%-7% מהנרשמים מתקבלים.

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד