השגים-תוכנית לאומית להרחבת הנגישות להשכלה גבוה - עמוד הבית

המועצה להשכלה גבוהה: השלוחות הטעו הציבור / הארץ

8/07/2005

"כל השנים חשבנו שהשלוחות הן לא בפיקוחנו ואנו לא יכולים להיות אחראים למה שנלמד שם", אמר אתמול הפרופ' יחזקאל טלר, סגן יו"ר המועצה להשכלה גבוהה, "רישיון הפעולה שניתן להן לא בדק את הרמה האקדמית, אלא את הזהות לתוכנית הלימוד בחו"ל. היה כתוב ב"אישור המועצה להשכלה גבוהה" - אך זאת היתה הטעיית הציבור".

בחוק ההסדרים האחרון הכניס משרד האוצר סעיף שלפיו התארים מהשלוחות לא יוכרו יותר לצרכי שכר וניתנה לשלוחות אפשרות לעבור להיות מוסד ישראלי להשכלה גבוהה, בתנאי שיעמדו בדרישות המועצה. לדברי טלר, חלק מהשלוחות כבר הגישו תוכניות לימוד לאישור.

כ-6,500 עובדים בשירות הציבורי מחזיקים בתואר של שלוחת לטוויה. התמריץ העיקרי ללימודים בשלוחה היו הטבות השכר שנלוו לתואר. ב-2001 החלה המשטרה לחקור חשדות שעלו בנוגע לתארים של השלוחה. מדובר בחקירה פלילית מסועפת, שהובילה להגשת 50 כתבי אישום ו-200 תובענות משמעתיות. בהתבסס על ממצאי החקירה, החליטה המדינה שלא להכיר עוד בתארים שהוענקו על ידי שלוחת לטוויה בישראל לצורכי דירוג ושכר.

אולם בוגרי האוניברסיטה עתרו לבג"ץ נגד ההחלטה. עתירתם התקבלה ובית המשפט קבע כי אין לקבל החלטה גורפת בעניינם, אולם איפשר למדינה לבדוק באופן פרטני כל בקשה של בוגר לטוויה לגופה. משרד החינוך, המופקד על כך, עדיין שוקד על המשימה.

 

קישור לכתבה

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד