השגים-תוכנית לאומית להרחבת הנגישות להשכלה גבוה - עמוד הבית

בשורה לסטודנטים: ההשכלה הגבוהה - הוצאה מוכרת / Ynet

11/07/2005

 

בשורה לעשרות אלפי הסטודנטים הלומדים בכל שנה באוניברסיטאות ובמוסדות להשכלה גבוהה בישראל: לאחר שנים ארוכות של מאבק הסכים אמש משרד האוצר להכיר בשכר הלימוד באוניברסיטאות כהוצאה מוכרת למס.

מאחר שרוב הסטודנטים אינם מגיעים לסף המס בעבודות שבהן הם מועסקים במהלך הלימודים ואינם משלמים מס, הם יזכו בהטבה רק לאחר גמר לימודיהם כשיעבדו בעבודות משתלמות יותר.

הסיכום, שהוא פריצת דרך עבור הסטודנטים בארץ, הושג אמש בין ראשי משרד האוצר, הממונה על התקציבים קובי הבר, מנהל רשות המיסים איתן רוב וסגנו ג'קי מצא, לבין סיעת שינוי שאותה ייצג יו"ר ועדת המיסים בכנסת, ח"כ אהוד רצאבי.

למרות שסיעת שינוי דרשה להקציב למטרה זו 75 מיליון שקל, הסכים משרד האוצר להגדיל את ההקצבה ל – 95 מיליון שקל ולאפשר את מתן ההטבה לסטודנטים
בתואר ראשון ושני בכל המוסדות להשכלה גבוהה בארץ.

השיטה החדשה תופעל כך: תלמיד תואר ראשון יקבל על כל שנת לימוד שנת הכרה במס. המשמעות – מי שיסיים תואר ראשון במשך שלוש שנים, כמקובל, יזכה לאחר תום לימודיו במשך 3 שנים להפחתה במס של חצי נקודת זיכוי. ההטבה שווה 89 שקל בחודש, כ-1,000 שקל בשנה. תלמידי התואר השני יזכו בהטבה של שתי שנות הכרה במס, לפי שתי שנות לימוד. מי שיסיים תואר ראשון ושני יהיה זכאי לפיכך להפחתה של חצי נקודת זיכוי ממס במשך 5 שנים.

"מדובר בהישג גדול לכל ציבור הסטודנטים בארץ. ההטבה, הפעם, לא תברח להם מהידיים, והם יוכלו לקבל אותה עם גמר לימודיהם. כל השיטות האחרות שהוצעו ונוסו לא היו מביאות לכך שהסטודנטים אכן יזכו בהנחה על לימודיהם", אמר ח"כ רצאבי.

פרט אחד חשוב טרם סוכם: ממתי ייהנו הסטודנטים מההטבה החדשה. השאלה שנותרה פתוחה היא האם סטודנטים שיסיימו השנה את לימודיהם כבר יהיו זכאים להכרה במס מעבודתם בשנה הקרובה.

קישור לכתבה

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד