השגים-תוכנית לאומית להרחבת הנגישות להשכלה גבוה - עמוד הבית

הזכאים לבגרות/ sdronet

2/07/2010

על-פי המסורת, עם יציאת התלמידים לחופש הגדול, פרסם משרד החינוך את נתוני אחוז הזכאים לתעודת בגרות ברשויות המקומיות. במשרד החינוך הדגישו כי ניתוח הנתונים של כל רשות כולל תלמידים שלמדו גם מחוץ לעיר כך שישנם רשויות שירוויחו מכך, וישנם גם רשויות שעשויות להינזק.

למשל אם רשות מסוימת מציגה הישגים גבוהים של תלמידים הלומדים במוסדותיה, ותלמידים שלומדים במוסדות מחוץ לגבולותיה רושמים נתונים נמוכים הרי שבמצב הזה היא עתידה להיפגע. עיתון 'תצפית' כמדי שינה ניתח עבורכם את אחוז הזכאים על-פי נתונים רשמיים שהגיעו ממשרד החינוך.

שדרות:מקום גבוה בצמרת הארצית

אחרי ירידה של 6% בנתוני הזכאים משנת תשס"ז לתשס"ח שפורסמו אשתקד, הצליחו בשדרות בשנת הלימודים תשס"ט לחזור למגמת עלייה לאחר שאחוז הזכאים עומד על 64.6 אחוזים. יש לציין כי בתוך הנתונים נכללים גם תלמידים שלומדים מחוץ לעיר ולא ניתן לקבוע מה השפעתם על אחוז הזכאים בשדרות.

בשנה שעברה הייתה מעט אכזבה במערכת החינוך העירונית בעקבות הירידה באחוז הזכאים אף על-פי שהוא עדין העמיד אותם קרוב יותר לצמרת הארצית והרבה מעבר לממוצע הארצי. אחוז הזכאים של תשס"ט שייך לתקופה שבאה אחרי מבצע 'עופרת יצוקה', כך שלא ניתן יהיה להשתמש בתירוץ הקסאמים לטוב ולרע בהקשר של ההישגים במבחני הבגרות.

הנתונים של תשס"ט:

בשנת תשס"ט נרשמה עלייה של 2 אחוזים (64.6%), לעומת תשס"ח (62.6%). עלייה נרשמה גם באחוז הניגשים לבגרויות. אם בשנת תשס"ח אחוז הניגשים עמד על 90%, בשנת תשס"ט אחוז הניגשים עומד על 94%. 294 תלמידים תושבי העיר למדו בכיתה יב', מתוכם 164 למדו במוסדותיה של העיר. היתר לומדים במוסדות מחוץ לעיר (מרביתם ככל הנראה בתיכון שער הנגב). 277 תלמידים תושבי העיר ניגשו למבחני הבגרות ומדובר באחוז מכובד בהחלט. 190 תלמידים תושבי העיר, שהם 64.6% זכאים לאחר מועד ב' בתום שנת תשס"ט לתעודת בגרות מלאה.

מערכת החינוך שדרות זכתה אומנם ללא מעט הישגים בשנים האחרונות. כמו למשל בתחרות המורה של המדינה זכה תיכון 'גוטוירט' בציון לשבח כשהשיג 84 אחוזי זכאים בצל מטחי הקסאמים. בנוסף, לאחרונה קטף תיכון מקיף אמית דתי שני פרסי חינוך חשובים:פרס חינוך של החינוך הדתי הארצי, ופרס איכות הסביבה. כל אלה מצטרפים למגמת השיפור המתמדת במערכת החינוך בשדרות בשנים האחרונות, אולם מסתבר שהדבר לא מסייע עדין להחזיר תלמידים רבים ללמוד בעיר. גם בשנת תשס"ט לא השתנו הנתונים של אחוז התלמידים הלומדים במוסדות העיר. רק 55 אחוזים מכלל התלמידים תושבי העיר שסיימו יב', למדו במוסדות בשדרות. יש לציין כי בשדרות הקשיחו עמדתם בכל הנוגע לסגירת אזור הרישום, אבל כאמור גם זה עדין לא הביא לשינוי המיוחל וחזרה לנתונים שעמדו על 80 אחוזים בעבר.

כתבנו מוסיף, בשכלול הנתונים של תיכון מקיף 'גוטוירט' עולה כי אחוז הזכאים לתעודת בגרות מעל 85 אחוזים. בהחלט נתון מדהים.

נתיבות:ירידה קלה שמשאירה אותם בממוצע הארצי

אחרי שנתיים של מגמת עלייה באחוז הזכאים, נתיבות רשמה בשנת הלימודים תשס"ט ירידה קלה של אחוז אחד, והיא ניצבת קרוב לממוצע הארצי עם 56.6 אחוזי זכאים לתעודת בגרות. יש לציין, כי מבין ישובי האזור, מספר התלמידים שסיימו יב' בנתיבות הוא הגבוהה ביותר:436 תלמידים. במערכת החינוך העירונית טענו גם הפעם כי אחוז הזכאים היה גבוה יותר אילו לא היו מצרפים לנתונים תלמידים תושבי העיר שלא לומדים במוסדותיה של נתיבות.

הנתונים של תשס"ט:

בשנת תשס"ט חלה ירידה של אחוז אחד (56.6%) לעומת תשס"ח (57.6%). לעומת הירידה באחוז הזכאים, נרשמה עלייה באחוז הניגשים למבחני הבגרות. אם בשנת תשס"ח אחוז הניגשים עמד על (91.9%), בשנת תשס"ט אחוז הניגשים עומד על (94.2%). 436 תלמידים תושבי העיר למדו בכיתה יב', מתוכם 295 למדו במוסדותיה של העיר. 411 תלמידים תושבי העיר ניגשו למבחני הבגרות ומדובר ב-79 תלמידים יותר מאשתקד. 247 תלמידים תושבי העיר שהם (56.6% ) זכאים לאחר מועד ב' בתום שנת תשס"ט לתעודת בגרות מלאה.

למרות הירידה, ישנו נתון אחד שבהחלט יכולים להיות ממנו מרוצים בנתיבות. מדובר בנתון המתייחס לאחוז תלמידי יב' הגרים ברשות ולומדים בה. ביחס לתשס"ח (59.2%), נרשמה עלייה של 8.4% במספר התלמידים שמתגוררים בעיר ולומדים במוסדותיה מה שאומר שאולי האמון בקרב התושבים במערכת החינוך העירונית מתחיל לחזור.

אופקים:עליה קלה שלא משנה דבר

בשנת תשס"ט הצליחו באופקים לעצור את הצניחה החופשית שהייתה אשתקד, שנת תשס"ח לתחתית רשימת הישובים במגזר היהודי עם 40.9%. בתשס"ט נרשמה עלייה של 1.1 אחוזים, אבל זה עדין לא מספיק כדי להיחלץ מהתחתית, ונכון ל-2010 אופקים עוד רחוקה מחוף המבטחים מה שאומר שמערכת החינוך העירונית צריכה לעבור שינוי דרסטי משמעותי. במצב הקיים אין סיבה מוצדקת לאפשר לקברניטי המערכת הקיימים להמשיך ולהוביל את מערכת החינוך העירונית.

הנתונים של תשס"ט:

בשנת תשס"ט נרשמה עלייה אבל לא כזו שאפשר להתעודד ממנה ולהיות מרוצים. בתשס"ט עומד אחוז הזכאים על 42.08% לעומת תשס"ח 40.09%. בעוד שנרשמה עלייה קלה באחוז הזכאים, הרי שנרשמה ירידה קלה באחוז הניגשים. אם בשנת תשס"ח אחוז הניגשים עמד על 73.8%, בשנת תשס"ט אחוז הניגשים עומד על 73.2%. 385 תלמידים תושבי העיר למדו בכיתה יב', מתוכם 250 למדו במוסדותיה של העיר. 282 תלמידים תושבי העיר ניגשו למבחני הבגרות ומדובר ב-14 תלמידים פחות מאשתקד. 162 תלמידים תושבי העיר שהם 42.08% זכאים לאחר מועד ב' בתום שנת תשס"ט לתעודת בגרות מלאה.

באשר לאחוז תלמידי יב' הגרים ברשות ולומדים בה, נרשמה ירידה. בשנת תשס"ח היו 64.9% ואילו בשנת תשס"ט 66.3% תלמידים שמתגוררים בעיר ולומדים בה.

 

http://www.sderonet.co.il/index2.php?id=1770&catId=11&lang=HEB

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד