ברוכים הבאים לאתר החדש של תוכנית הישגים

השגים-תוכנית לאומית להרחבת הנגישות להשכלה גבוה - עמוד הבית

הדבר הבא - פיתוח לויווי תוכניות מתמחים

4/01/2013

"הדבר הבא"- פיתוח וליווי תכניות מתמחים

בשוק העבודה התחרותי של היום, ניסיון תעסוקתי מהווה גורם מרכזי באיתור מועמדים למקומות עבודה. סטודנטים רבים בישראל  מסיימים את לימודיהם, ללא ניסיון תעסוקתי בפועל ולכן לא פעם מתקשים בכניסה לשוק העבודה. מספר מקומות העבודה מצטמצם ודלתות רבות נסגרות בפני אותם הצעירים.

פרקטיקת ההתמחות מאפשרת לסטודנטים להשתלב, כבר במהלך לימודיהם, במסגרת מוסדות עסקיים וציבוריים נחשבים, בתפקידים ההולמים את תחום לימודיהם ואת אופקם התעסוקתי. ההתמחות מאפשרת לצעיר להרחיב את הרשת החברתית- מקצועית שלו לצבור ניסיון תעסוקתי לקראת השתלבות מקצועית בסיום לימודיו, ולרכוש יתרון יחסי בעולם העבודה.

בישראל, פועלות תכניות התמחות רבות, המופעלות בעיקר במוסדות האקדמאיים ובמרכזי הצעירים בארץ. 'הדבר הבא' שואפת להיות ארגון מאגם עבור התכניות הללו, ללמוד מהצלחותיהם ולהפיץ את הידע הנצבר, לספק כלים להפעלת תכניות והתמחויות וליצר שפה אחידה עבור תחום מתפתח זה. על מנת לקדם את פרקטיקת ההתמחות בארץ, אנו ב'דבר הבא' פועלים לשינוי תודעתי- חברתי נרחב, להכרה של האקדמיה בהתמחות כשלב אינהרנטי בהכשרת סטודנטים בתחום לימודיהם ולקידומם בעולם העבודה בהמשך ולמתן נקודות זכות עבור ההתמחות. בנוסף פועלת התכנית לעידוד מעסיקים לפתיחת אפשרויות התמחות ראויות, ולשילוב מתמחים בארגונם.

'הדבר הבא'- תכנית המתמחים הארצית פועלת כיום ב8 מרכזי צעירים הפזורים ברחבי הארץ, ב4 מוסדות לימוד אקדמיים ובתכניות מלגאים כגון ארגון "שגרירי רוטשילד". התכנית מספקת למתמחה לא רק מקום התמחות ראוי, אם כי גם ליווי אישי של רכזי ההתמחות המקומיים וחניכה פרטנית בתוך מקום העבודה הקולט. בנוסף, לוקח המתמחה חלק ב"קבוצת עמיתים" עמה הוא נפגש מספר פעמים במהלך ההתמחות ללמידה משותפת בתחומי התעסוקה, ההשכלה והפיתוח האישי.

'הדבר הבא' הינה תכנית דגל של קרן רוטשילד- קיסריה, אשר מפעילה תכניות דומות בתחומי השכלה גבוהה ותעסוקה כבר למעלה מעשר שנים. תכנית 'הדבר הבא' מופעלת על ידי עמותת "אלומה" אשר גם לה ניסיון רב שנים בהפעלת תכניות לצעירים לפני, במהלך ואחרי שירות צבאי או לאומי- אזרחי. לתכנית שותף "המשרד לפיתוח הנגב והגליל" אשר רואה בפרקטיקת ההתמחות מנוף להשארות צעירים איכותיים ומועילים כתושבי קבע בנגב ובגליל.

התוכנית נשענת על "פרוייקט המתמחים" אשר פותחה על ידי עמותת "רוח חדשה" בתמיכת קרן רוטשילד קיסריה ושותפים אחרים ומופעלת על ידה בירושלים. פרויקט המתמחים של "רוח חדשה" פועל מזה שש שנים בבירה ומעניק לסטודנטים את האפשרות לצבור ניסיון מקצועי בתחומם ולבסס מערכת קשרים שיסייעו בכניסה לשוק העבודה.  

אנו מאמינים כי התמחויות הן "הדבר הבא" בתהליך פיתוח הקריירה של צעירים בישראל

לפרטים נוספים: gal@aluma.org.il

  הדבר הבא - מחקר תשתית לתוכנית (דצמבר 2012)
הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד