ברוכים הבאים לאתר החדש של תוכנית הישגים

השגים-תוכנית לאומית להרחבת הנגישות להשכלה גבוה - עמוד הבית

סוגי מוסדות - אוניברסיטאות ומכללות

מה ההבדל בין אוניברסיטה למכללה?

אוניברסיטה היא מוסד להשכלה גבוהה, המעניק תואר אקדמי ראשון, שני ושלישי במגוון תחומים. אוניברסיטה הינה מוסד ותיק הזוכה ליוקרה ונותנת דגש על הלימוד העיוני והמחקר. מכללה היא מוסד להשכלה גבוהה, אשר אינו רשאי להעניק תואר דוקטור, ולרוב אינו עוסק במחקר.
שני סוגי המוסדות מוכרים על ידי המועצה להשכלה גבוהה ואין הבדל בין התארים האקדמיים שהן מעניקות (לדוגמא, בוגרי תואר ראשון זכאים לתואר B.A, בין אם למדו באוניברסיטה ובין אם למדו במכללה).

לראש העמוד לראש העמוד

האם עדיף ללמוד באוניברסיטה או במכללה?

מסלולי הלימוד באוניברסיטאות, נתפסים על פי רוב, כבעלי יוקרה גבוהה ממסלולי הלימוד המקבילים להם במכללות, אולם ישנם תחומים לימוד שונים בהם גם המכללות זוכות להערכה רבה. באופן כללי, מידת היוקרה משתנה ממוסד למוסד, ובתוך המוסד – בין מסלול למסלול.
יוקרתו של המוסד והמסלול בו למדתם יכול להשפיע על האופן בו מעסיקים יבחנו את קורות החיים שלכם בעתיד. איכות התפקידים שיוצעו לכם ישפיעו באופן טבעי גם על גובה השכר שלכם.

לראש העמוד לראש העמוד

האם גובה שכר הלימוד באוניברסיטאות ובמכללות שונה?

שכר הלימוד במכללות הציבוריות דומה לשכר הלימוד באוניברסיטות, כ-9500 ש"ח בשנה (נכון לשנת הלימודים תשע"א). במכללות פרטיות, אשר אינן מתוקצבות על ידי המועצה להשכלה גבוהה, שכר הלימוד מגיע ל-30,000 ש"ח בשנה (אם כי יש מלגות).
מערכת ההשכלה הגבוהה בישראל כוללת 67 מוסדות המוכרים על ידי המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג): 8 אוניברסיטאות, 35 מוסדות אקדמיים שאינם אוניברסיטאות (מתוקצבים ולא מתוקצבים), ו- 24 מוסדות להכשרת עובדי הוראה.

לראש העמוד לראש העמוד

מה ההבדל בין מכללה ציבורית (מסובסדת) לבין מכללה פרטית (לא מסובסדת)?

שכר הלימוד במוסדות המתוקצבים על ידי המדינה, עומד על כ- 9,500 ₪ (נכון לשנת הלימודים תשע"א). רשימת המוסדות המתוקצבים נקבעת על ידי ועדה ממלכתית.
לעומת זאת, מוסדות שאינם מתוקצבים הוקמו על ידי יזמים פרטיים ומקור תקציבם פרטי, שכר הלימוד במוסדות אלו איננו מסובסד על ידי המדינה וגם איננו תחת פיקוחה, והוא עומד על כ- 30000 ₪ לשנה אקדמית.

לראש העמוד לראש העמוד

האוניברסיטה הפתוחה היא אוניברסיטה רגילה?

האוניברסיטה הפתוחה, כשמה כן היא: פתוחה. כלומר פתוחה לכל מי שרוצה ללמוד; בין אם קורס אחד ובין אם תואר מלא. אין לה תנאי קבלה כדוגמת תעודת בגרות או ציון מבחן הפסיכומטרי.
באוניברסיטה הפתוחה, בדומה לשאר המוסדות, יש בה מסלולי לימוד רבים, מבחנים ומטלות. אולם היא מאפשרת לכל סטודנט ללמוד בקצב שלו ולשלב בין עבודה, משפחה ולימודים ולפרוס את הלימודים למשך שנים רבות יותר. בנוסף, ניתן לבנות את סל הקורסים שמעניין אתכם ולשלב בין קורסים מתחומים שונים. ברוב הקורסים אין חובת נוכחות וניתן ללמוד את רוב הקורס מהבית.
חשוב להדגיש כי הגמישות של האוניברסיטה הפתוחה מתאימה בעיקר לבעלי משמעת עצמית גבוהה ויכולת למידה אישית ללא המסגרת המחייבת של המוסד. הלימודים אינם קלים ומחייבים השקעה רבה.

לראש העמוד לראש העמוד

האם ניתן להתחיל ללמוד באוניברסיטה הפתוחה ולעבור בהמשך לאוניברסיטה רגילה?

אפיקי המעבר מאפשרים למעוניינים בכך, להתחיל את הלימודים לתואר ראשון במסגרת הגמישה של האוניברסיטה הפתוחה, ולאחר לימוד מקבץ קורסים, לבחור, לפי העדפתם האישית, בין מעבר לאוניברסיטה אחרת לשם השלמת התואר לבין השלמת התואר באוניברסיטה הפתוחה.
האוניברסיטאות שאליהן יש אפיקי מעבר מתחייבות לקבל לתכניות הלימוד אשר נכללות בהסדר עם האוניברסיטה הפתוחה כל סטודנט שיעמוד ברמת הציונים הנדרשת וללא תלות בציוני הבגרות או בתוצאות המבחן הפסיכומטרי. האוניברסיטאות מכירות בקורסים שלמדתם באוניברסיטה הפתוחה כך שתחסכו כשנת לימודים אחת.

אפיק המעבר מאפשר לכם להתקבל ללימודים ללא תנאי הסף של תעודת בגרות ופסיכומטרי ולעבור ללימודים באוניברסיטה רגילה לאחר שתצליחו ותוכיחו את עצמכם בלימודים באוניברסיטה הפתוחה.
רשימת מסלולי אפיקי המעבר: http://www.openu.ac.il/afik/

לראש העמוד לראש העמוד
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד