ברוכים הבאים לאתר החדש של תוכנית הישגים

השגים-תוכנית לאומית להרחבת הנגישות להשכלה גבוה - עמוד הבית

הבחינה הפסיכומטרית

הפסיכומטרי נתפס לפעמים כמכשול בלתי אפשרי להתמודדות.
אכן, זוהי בחינה מאתגרת, אך בהחלט ניתן להתמודד איתה.
התמודדות מוצלחת עם הפסיכומטרי תפתח לנו את הדלת למקצועות ולמוסדות מגוונים יותר. אכן, ישנם מסלולים שמאפשרים לימודים ללא פסיכומטרי, אך במקרים רבים תאלצו לשלם עבור הזדמנות זו שכר לימוד גבוה במיוחד או להתפשר על חוגי לימוד פחות יוקרתיים.

 

מהי הבחינה הפסיכומטרית?

הבחינה הפסיכומטרית היא כלי לחיזוי סיכויי ההצלחה בלימודים במוסדות להשכלה גבוהה, המשמש את מוסדות הלימוד לשם מיון מועמדיהם לחוגים שונים. הבחינה מאפשרת לדרג את כל המועמדים על סולם הערכה אחיד.
הבחינה הפסיכומטרית איננה כלי מיון מושלם: לרוב היא מנבאת היטב הצלחה בלימודים, אולם, יש מקרים שבהם מועמדים מצליחים בלימודיהם למרות הישגים נמוכים בבחינה, ולהפך. הדבר נובע מכך שהבחינה איננה מודדת במישרין גורמים, כגון: מוטיבציה, יצירתיות או התמדה, שיכולים בהחלט להיות קשורים להצלחה בלימודים.

לראש העמוד לראש העמוד

מה כוללת הבחינה הפסיכומטרית?

הבחינה מורכבת משלושה תחומים: חשיבה מילולית, חשיבה כמותית ואנגלית. בנוסף, כוללת הבחינה מטלת כתיבה, בה יתבקש הנבחן לכתוב חיבור בן 25-50 שורות.
המבחן הפסיכומטרי נפתח תמיד במטלת הכתיבה, לה מוקצה זמן של 30 דקות. לאחר מכן, יופיעו 8 פרקים בסדר משתנה: שני פרקים מילוליים, שני פרקים כמותיים, שני פרקי אנגלית, ושני פרקים נוספים המשמשים כפרקי פיילוט ואינם משוקללים בציון הסופי של הבחינה. שני פרקי הפיילוט יכולים להיות בכל אחד מנושאי הבחינה (חשיבה מילולית, חשיבה כמותי או אנגלית).

השאלות בשמונת הפרקים הן רב-ברירתית ("אמריקאיות"), בהן בחירה מתוך 4 תשובות.

אורך הבחינה הוא 3 שעות ו-10 דקות, לא ניתנת הפסקה במהלך הבחינה.

הציון לבחינה הוא בין 200-800.

לראש העמוד לראש העמוד

מה הציון שנחשב כהצלחה בפסיכומטרי?

בבחינת הפסיכומטרית אין ציון "עובר" ואין ציון "נכשל". טווח ציונים הינו 200-800.
הציון שלכם מושווה לציונים של המועמדים האחרים שמעוניינים להתקבל לחוג במוסד הלימודים. ככל שהחוג מבוקש יותר, יהיה עליכם להצליח יותר בבחינת הפסיכומטרי על מנת להתקבל.
גובה ציון הפסיכומטרי שנדרש לטובת קבלה לתואר תלוי גם בממוצע הבגרות שלכם. ככל שממוצע הבגרות גבוה יותר, ציון הפסיכומטרי שיידרש מכם נמוך יותר. ישנם מסלולים ומוסדות להם נדרש ציון פסיכומטרי מינימאלי. את תנאי הקבלה העדכניים יש לבדוק מול המוסדות.

לראש העמוד לראש העמוד

האם אני יכול לשפר ציון?

אין הגבלה על מספר הפעמים שאדם רשאי להיבחן בבחינה הפסיכומטרית, אבל אסור להיבחן בשני מועדים צמודים.
בדרך כלל, מוסדות הלימוד מתחשבים בציון הגבוה (בתוקף) מתוך כל הציונים של המועמד המצויים אצלם, אבל כדאי לכם לוודא זאת במוסד המבוקש.

לראש העמוד לראש העמוד

מתי מתקיימת הבחינה הפסיכומטרית?

הבחינה הפסיכומטרית נערכת בחמישה מועדים קבועים לאורך השנה: פברואר, אפריל (ולעיתים במרץ), יולי, אוקטובר (ולעיתים בספטמבר) ודצמבר.
רוב קורסי פסיכומטרי מתחילים כ-3 חודשים לפני מועד המבוקש. כך למשל, אם אתם מעוניינים להיבחן בחודש אפריל, הקורס יתחיל בדצמבר או בינואר (תלוי באורך הקורס).

לראש העמוד לראש העמוד

כיצד להתכונן לבחינת הפסיכומטרית ?

הבחינה מבוססת על ידע ויכולות שנצברו לאורך השנים, אבל ניתן לשפר את סיכויי ההצלחה באמצעות לימוד ממוקד לפני הבחינה.
מה ניתן לשפר לפני הבחינה? בעיקר, להכיר את מבנה הבחינה ואת ההוראות – בדרך זו תוכלו להיערך לבחינה, לנהל היטב את הזמן תוך כדי הבחינה ולהפחית לחץ.
בין אם אתם לומדים בקורס או ובין אם אתם לומדים לבד בבית, חשוב מאד לפתור מבחנים לדוגמא לפני שאתם ניגשים לבחינה עצמה.
בחינה ממוחשבת להתנסות: http://psycho.nite.org.il/direct/psycho_cont.html

לראש העמוד לראש העמוד

האם כדאי להירשם לקורס הכנה לבחינה?

המרכז הארצי לבחינות ולהערכה חקר את התועלת המופקת מדרכי הכנה אחדות. במחקר נבדקו אלפי נבחנים שנבחנו פעמיים לפחות, ונעשתה בו השוואה בין ציוניהם בשתי הבחינות. נמצא כי השיפור הממוצע בקרב המתכוננים בכוחות עצמם הוא כ-30 נקודות (בסולם הציונים של 200 עד 800). נתון זה נותר יציב שנים רבות. לעומתם, בקרב המשתתפים בקורסי הכנה השיפור הממוצע הוא כ-40 נקודות, כלומר רק בכ-10 נקודות יותר מהשיפור של מי שהתכוננו בכוחות עצמם. תוצאות דומות לאלה נמצאו גם במחקרים שנעשו בארצות אחרות. כלומר, התועלת המופקת מקורסי הכנה - בהשוואה להכנה עצמית לבד - מוגבלת מאוד: עיקר השיפור (30 מ-40 הנקודות) מושג ממילא מהלימוד העצמי ומעצם ההיכרות המוקדמת עם סוגי השאלות בבחינה, משום שהיא מקטינה את החרדה ומייעלת את התפקוד בבחינה. יש לזכור כי הנתונים שנמצאו במחקר הם ממוצעים, כלומר מקצת הנבחנים שיפרו את ציוניהם ביותר נקודות, מקצתם שיפרו בפחות נקודות, ומקצתם אף קיבלו ציונים נמוכים מהציונים שקיבלו בבחינה הראשונה.
המסגרת המתאימה להכנה היא עניין של סגנון אישי: יש הזקוקים למסגרת נוקשה ויש המעדיפים לימוד עצמי. מכל מקום, לפני שתבחרו בדרך הכנה כלשהי, רצוי שתבדקו היטב האם היא מספקת לכם תרגול יסודי.

לראש העמוד לראש העמוד

באיזו חברה כדאי ללמוד?

ישנן חברות רבות המקיימות קורסי הכנה לבחינה הפסיכומטרית. כאשר אתם בוחרים היכן ללמוד, כדאי לבדוק מספר פרמטרים:

  • מחיר – הפער במחיר בין החברות השונות יכול להגיע לאלפי שקלים. לעיתים, הפער במחיר נובע מהבדל בתכני הקורס. על כן חשוב להשוות הן מחיר הקורס והן את התכנים המועברים בו.
  • מספר הסימולציות המחקות את הבחינה האמיתית. ככל שתתנסו במספר רב יותר של סיטואציות כך תהיו מוכנים יותר.
  • גודל הכיתה - וודאו מראש מהו מספר התלמידים בכיתה. ככל שמספר התלמידים יהיה נמוך יותר, כך המדריך יוכל לתת לכם יותר יחס אישי.
  • מדריכים - ככל שמדריכי החברה בה בחרתם ללמוד מנוסים וותיקים יותר כך יש להם יותר ידע ומיומנויות להעביר את החומר הנלמד. ניתן למצוא מידע על איכות המדריכים באתרי חברות הפסיכומטרי. גם למידת הזמינות של המדריך אליכם יש חשיבות רבה – ניתן לבדוק את מספר השעות האישיות שיוקדשו לכם במהלך הקורס.
  • המלצות – אין כמו המלצה חמה, ולחילופין, אזהרה חמורה, מחברים שכבר עשו את הקורס לפניכם. עם זאת, עליכם לזכור כי ציונו של תלמיד לא בהכרח משקף את איכות הקורס, אלא נובע גם מיכולותיו האישיות וממידת השקעתו.

במרכזים שלנו תוכלו לקבל ייעוץ אישי לקראת הבחינה הפסיכומטרית, וליהנות מהנחות בקורסי הפסיכומטרי. בין השאר, אנו מקיימים קורסים מוזלים המיועדים לחיילים משוחררים (בסבסוד היחידה להכוונת חיילים משוחררים).

לראש העמוד לראש העמוד

מה תוקפו של הציון בבחינה הפסיכומטרית?

תוקף ציון הפסיכומטרי משתנה בין המוסדות האקדמיים, והוא נע בין שבע לעשר שנים.
להלן פירוט תוקף הציון הפסיכומטרי במוסדות הלימוד השונים:
7 שנים: הטכניון, המכון הטכנולוגי חולון, סמינר הקיבוצים, מכללת שערי משפט, הקמפוס האקדמי אחווה, המרכז האונ´ אריאל בשומרון (בחלק מהפקולטות אף מקבלים ציון ישן יותר).
8 שנים: המכללה האקדמית עמק יזרעאל.
10 שנים: אונ´ ת"א, אונ´ י-ם, אונ´ בן-גוריון, אונ´ חיפה, המכללה האקדמית ת"א-יפו, המכללה למנהל, המרכז הבינתחומי, הקריה האקדמית קרית-אונו, המרכז האקדמי רופין, המכללה האקדמית תל-חי, שנקר, מכללת ספיר.
ללא הגבלת זמן - אונ´ בר אילן.

לראש העמוד לראש העמוד

האם יש התאמות מיוחדות ללקויי למידה בפסיכומטרי?

במרכז הארצי לבחינות והערכה ישנו צוות שתפקידו לבחון האם אתם זקוקים להתאמות בשל לקות למידה או הפרעת קשב וריכוז.
חשוב לדעת שגם אם קיבלתם התאמות בבחינת הבגרות אין זה אומר שתזכו להתאמות גם בבחינת הפסיכומטרי.
הבחינות המותאמות לא מתקיימות בכל מועד ועל כן יש לתכנן ולהירשם מראש.
מידע על בחינה פסיכומטרית מותאמת:
https://www.nite.org.il/index.php/he/tests/psychometric/psychometric-accommodations.html

לראש העמוד לראש העמוד

באילו שפות ניתן להיבחן?

נכון להיום, המרכז הארצי לבחינות והערכה מקיים את בחינות הפסיכומטרי בשפות הבאות: עברית, ערבית, משולב/אנגלית, רוסית, צרפתית, ספרדית.
בחינה פסיכומטרית משולבת ערבית / אנגלית היא בחינה פסיכומטרית המיועדת לנבחנים ששפת האם שלהם היא אנגלית או ששליטתם בשפה האנגלית טובה יותר מזו בעברית.
פרקי האנגלית בבחינה המשולבת זהים לפרקי האנגלית בבחינה הרגילה, אך פרקי החשיבה הכמותית והמילולית כתובים בעברית ומתורגמים לאנגלית, כאשר הנבחן יכול להחליט באיזו שפה נוח לו לענות. לאורך כל הבחינה, המילים הנמצאות בשאלות והן קריטיות להבנת השאלה, מתורגמות בתחתית הדף לשבע שפות נוספות: רוסית, ספרדית, גרמנית, איטלקית, רומנית, אמהרית והונגרית.
שימו לב! מבחן פסיכומטרי בשפה זרה שאינה עברית אינו נערך בכל מועד בחינה פסיכומטרית ולא בכל רחבי הארץ!
בחינות לדוגמא בשפות שונות:
https://www.nite.org.il/index.php/he/tests/psychometric/psychometric-preparation/psych-prep-examples.html
חוברות הדרכה בשפות שונות:
https://www.nite.org.il/index.php/he/tests/psychometric/psychometric-guide.html

לראש העמוד לראש העמוד

מהו מבחן יע"ל?

אם נבחנתם בבחינה הפסיכומטרית בשפה זרה או בנוסח המשולב, עליכם לעבור גם מבחן בעברית הנקרא מבחן יע"ל. מטרתו של מבחן יע"ל היא לקבוע את רמת השליטה של הנבחן בשפה העברית, באמצעות כתיבת חיבור, השלמת משפטים, ניסוח מחדש והבנת הנקרא.
הציון במבחן יע"ל אינו נכלל בציון הפסיכומטרי, והוא מדווח בנפרד.

לראש העמוד לראש העמוד

מה השאלות בתחום האנגלית?

בתחום האנגלית נבדקת הידיעה של השפה האנגלית, הבאה לידי ביטוי, בין השאר: ברוחב אוצר המילים וביכולת לקרוא קטעים ברמה אקדמית ולהבינם. ציון גבוה בפרק השאלות באנגלית יכול לזכות אתכם בפטור מקורסי האנגלית במהלך השנה הראשונה ללימודי התואר.
דוגמאות לשאלות: https://www.nite.org.il/files/psych/psychometric_hebrew_english.pdf

 

שימו לב! תיתכנה שאלות מסוגים חדשים, או שינויים בהוראות הבחינה, במספר השאלות בפרק או בזמן המוקצב לפתרונו.

לראש העמוד לראש העמוד

מה השאלות בתחום החשיבה הכמותית?

בתחום החשיבה הכמותית נבדקות היכולת להשתמש במספרים ובמונחים מתמטיים כדי לפתור בעיות כמותיות והיכולת לנתח נתונים המוצגים בצורות שונות, כמו טבלאות או תרשימים.
דוגמאות לשאלות: https://www.nite.org.il/files/psych/psychometric_hebrew_quantitative.pdf

שימו לב! תיתכנה שאלות מסוגים חדשים, או שינויים בהוראות הבחינה, במספר השאלות בפרק או בזמן המוקצב לפתרונו.

לראש העמוד לראש העמוד

מה השאלות בתחום החשיבה המילולית?

בתחום החשיבה המילולית נבדקים כישורים מילוליים הבאים לידי ביטוי בלימודים אקדמיים: העושר הלשוני, הכישורים הלוגיים, היכולת לנתח קטעי קריאה מורכבים ולהבינם והיכולת לחשוב בבהירות ובשיטתיות.
בפרק החשיבה המילולית שאלות מכמה סוגים: אנלוגיות, שאלות הבנה והסקה והבנת הנקרא.
דוגמאות לשאלות: https://www.nite.org.il/files/psych/psychometric_hebrew_verbal.pdf

שימו לב! תיתכנה שאלות מסוגים חדשים, או שינויים בהוראות הבחינה, במספר השאלות בפרק או בזמן המוקצב לפתרונו.

לראש העמוד לראש העמוד
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד