ברוכים הבאים לאתר החדש של תוכנית הישגים

השגים-תוכנית לאומית להרחבת הנגישות להשכלה גבוה - עמוד הבית

איך בוחרים איפה ללמוד

כיצד תבחרו היכן ללמוד את מסלול הלימודים שבחרתם?

ראשית, יש לבדוק באילו מוסדות ניתן ללמוד את המקצוע שבחרת. לעיתים, יש תארים דומים אך בשמות שונים ולעיתים, במוסד בו אנו רוצים ללמוד, ניתן למצוא מסלולים דומים למדי למסלול שבחרנו.


כאשר מדובר במקצוע מבוקש - כגון: משפטים, פסיכולוגיה, מנהל עסקים, תקשורת, מחשבים וחשבונאות - ניתן ללמוד אותו במוסדות לימוד רבים בישראל, במכללות וכמובן - באוניברסיטאות.


ישנם תחומים שלא ניתן ללמוד אותם במכללות אלא רק באוניברסיטאות, למשל: רפואה, תחומים רבים במדעי הרוח (פילוסופיה, היסטוריה, שפות לתואר ראשון, ספרות ועוד) וגם מספר תחומים אומנותיים. לעומת זאת, ישנם תחומים שניתן ללמוד אותם רק במכללות (לימודי רפואה משלימה, לדוגמא), אך אלה בדרך כלל תחומים שלא מקנים תואר ראשון.

 

הבחירה "היכן ללמוד?" תלויה, כמובן, גם בכך שמוסד הלימודים קיבל אתכם ללימודים.

לראש העמוד לראש העמוד

האם יש הבדל בתנאי קבלה בין מוסדות?

תנאי הקבלה שונים מאד בין תחום לתחום, והם בדרך כלל תלויים ברמת הביקוש והיוקרה של התואר לצד יכולות לימודיות ספציפיות הנדרשות מהתואר. על פי רוב, תנאי הקבלה למכללות יהיו קלים יותר מאשר תנאי הקבלה לאוניברסיטאות.


טיפ: הירשמו למספר מוסדות לימוד במקביל על מנת להגדיל את הסיכויים שלכם להתקבל, גם במקרה שאתם בטוחים שיש מסלול אחד ומוסד אחד שהכי הכי מתאים לכם.


אם אינכם עומדים בתנאי הקבלה במוסד לימודים מסוים, אל תתייאשו! בכל מוסד קיימת מדיניות לקבלת חריגים. כדאי להגיע לפגישת יעוץ במוסד האקדמי בו הינך רוצה ללמוד ולברר האם ישנה ועדת חריגים או אפשרות להתחיל את הלימודים על תנאי.
אחת הדרכים להיכנס לועדות חריגים, היא באמצעות פרויקט "ראויים לקידום" לאוניברסיטאות.

לראש העמוד לראש העמוד

האם המרחק הגיאוגרפי חשוב בבחירת המוסד?

בדקו את עצמכם:


• מה מתאים לכם יותר: לגור בבית וללמוד במקום קרוב או לצאת מהבית למקום חדש ורחוק?

• באיזה מקום מגורים תהיה לכם האפשרות הטובה יותר להתרכז בלימודים?

• מהן אפשרויות המימון שלכם? – מחד, המגורים בבית המשפחה חוסכים הוצאות גדולות על מגורים, אוכל, חשמל ועוד, מאידך, במגורים במעונות או בשכירות יש עלות נסיעות נמוכה.

• חשוב לשים לב: היתרון במגורים במעונות הוא עלות הדיור הנמוכה ביחס לשכירות רגילה, וכן הקירבה הגדולה לכיתות הלימוד אשר מאפשרת זמינות וריכוז בלימודים.

לראש העמוד לראש העמוד

האם גובה שכר הלימוד שונה בין המוסדות השונים?

כן, שכר הלימוד באוניברסיטאות ובמכללות הציבוריות עומד על כ 9.500 ₪ לשנה נמוך משמעותית משכר הלימוד במכללות הפרטיות אשר עומד על כ-30.000 ₪ לשנה.

אם קשיי המימון מעכבים אתכם מלהגיע למוסד ולמקצוע אותו בחרתם, לא להתייאש! ניתן לבחון את האפשרות לקבל מלגה שתסייע בתשלום שכר הלימוד.

לראש העמוד לראש העמוד

כיצד אדע שהמקום בו בחרתי ללמוד מתאים לי מבחינה חברתית?

אם חשובה לכם האווירה החברתית ותחושת הביתיות, שאלו סטודנטים וותיקים על האווירה בקמפוס. מבלי לתת ציון לכל מוסד, ידוע כי חלק מהמוסדות מצטיינים ביחסם האישי לסטודנטים ובאווירה חברתית טובה, ואילו בחלקם ישנם סטודנטים החשים כעוד שם ברשימה הארוכה של הלומדים במוסד.
אנו ממליצים לא להתעצל ולא לחשוש, ולהגיע אל מוסד הלימודים במסגרת הימים הפתוחים שמקיים כל מוסד. כדאי לבלות יום שלם במוסד, בספרייה, בקפיטריה ועל הדשא על מנת להרגיש את האווירה. ישנם מוסדות אקדמיים שמאפשרים להיכנס להרצאות כשומע חופשי, נצלו הזדמנות זו. 
 

לראש העמוד לראש העמוד

האם קיים הבדל בין תואר אוניברסיטאי לבין תואר מהמכללה?

נהוג לחשוב כי לתואר בוגר אוניברסיטה או בוגר מכללה פרטית ישנה הערכה גבוהה יותר בשוק העבודה. אמנם, ניתן עדיין לשמוע עמדה זו בקרב מעסיקים, אולם יש לא מעט מסלולי לימוד במכללות ציבוריות הנחשבים כבעלי יוקרה גבוהה.

לאחר שבחרתם את תחום הלימודים, כדאי לבדוק את המיצוב של המוסדות השונים בהם ניתן ללמוד מקצוע זה בשוק העבודה.

לראש העמוד לראש העמוד

טיפים

בעתיד, התואר יעזור לכם להתברג במקומות גבוהים ומתאימים יותר בשוק העבודה.

 

טיפ 1: שווה להתאמץ! אנו ממליצים לא ללכת על האופציה הקלה והפשוטה אלא להתאמץ ולהגיע לתחום ומוסד לימודים, שאמנם יידרשו מכם מאמץ, אבל גם יעזרו לכם להגשים את החלום שלכם.

 

טיפ 2: רוב המוסדות מקיימים פגישות ייעוץ במחלקות ההרשמה וכדאי לנצל אפשרות זו ולשמוע קצת יותר על מקצועות הלימוד. גם אם המוסד בו אתם מעוניינים לא מקיים יום פתוח, מומלץ להגיע למוסדות אחרים כדי להכיר מקרוב את העולם האקדמי ולשמוע יותר על מקצועות הלימוד.
זכרו! גם מוסדות שנראו רחוקים מאוד, נראים קרובים לאחר הנסיעה והביקור בהם.

טיפ 3: המלצות ומשובים: אתם עומדים לבלות במוסד האקדמי, מקום אחד, כשלוש שנים, כדאי מאוד לעשות שעורי בית. שאלו אנשים שאתם מכירים, בקשו המלצות על המקום, חפשו באינטרנט. כמובן,לכל אחד דעה משלו, אך לעיתים "דברים שרואים מכאן לא רואים משם".

לראש העמוד לראש העמוד

לרשימת מוסדות הלימוד בארץ (המוכרים על ידי המועצה להשכלה גבוהה)

לחץ כאן

לראש העמוד לראש העמוד
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד