ברוכים הבאים לאתר החדש של תוכנית הישגים

השגים-תוכנית לאומית להרחבת הנגישות להשכלה גבוה - עמוד הבית

הפסיכומטרי לא מפלה לקויי למידה

29/08/2007
במאמרה של רוני רוטלר ("לשנות את חוקי הפסיכומטרי", 16.8.07 ,TheMarker) מעלה הכותבת שורת השגות באשר לאופן הטיפול של המרכז הארצי לבחינות ולהערכה במתן התאמות לנבחנים בעלי לקויות למידה. מן הראוי להעמיד את הדברים על דיוקם.

זה שנים משקיע המרכז הארצי משאבים ניכרים כדי לתת מענה הולם והוגן לצרכים המיוחדים של נבחנים עם ליקויי למידה וקשיים אחרים. כדי לוודא שכל הפונים אכן זכאים לתנאים המיוחדים, מפעיל המרכז מערכת מורכבת של בדיקות.

מרבית הפונים זוכים לתנאים מיוחדים בהתאם למוגבלותם, לפונים שנדחו ניתנת זכות ערעור. החלטות הדחייה מנומקות. המרכז מאפשר שלושה מועדי בחינה בתנאים מותאמים, בהתאם לביקוש, מבין חמישה מועדים בשנה.

במחקרים ארוכי טווח של המרכז הארצי, שכללו אלפי נבחנים, נמצא כי תקפותם של המבחנים שנעשו על ידי הפונים בבקשה לתנאים מיוחדים זהה לאלה של נבחנים רגילים. הממצא מעיד על מקצועיות ההחלטות ועל הגינותן הן כלפי מבקשי ההתאמות והן כלפי כלל הנבחנים.

באשר למבחן עצמו, מחקרים שבים ומראים שציון משוקלל של המבחן הפסיכומטרי ומבחן הבגרות הוא כלי החיזוי היעיל וההוגן ביותר להצלחה בלימודים האקדמאיים, הן לגבי אוכלוסיות רגילות והן לגבי לקויי למידה. בהיותו סטנדרטי ובעל תקפות וקושי אחידים בכל המועדים הוא שומר על שוויוניות ואף מעניק הזדמנות שנייה לבעלי בגרות נמוכה.

המרכז הארצי אינו קשור למכוני ההכנה המסחריים לבחינה הפסיכומטרית הפועלים באופן מסחרי ופרטי. המרכז הוא מלכ"ר (מוסד ללא כוונות רווח) בפיקוח ציבורי, גוף מקצועי של הערכה ומדידה המקיים קשרים מדעיים עם מומחים ועם מוסדות מקבילים בעולם ומייעץ לרשויות ציבוריות כמשרד החינוך, הצבא והמשטרה ולמגזר העסקי.

ולסיום, בימים אלה נכנס לשימוש אבחון מת"ל (מערכת תפקודי למידה) שפותח על ידי המרכז הארצי, בהזמנת המועצה להשכלה גבוהה, בעשרה מרכזי תמיכה של האוניברסיטאות והמכללות בישראל. האבחון עומד באמות מידה מקצועיות ויינתן לגילאי 30-16 במחיר עלות בלבד. הזכאים להתאמות יקבל גם סיוע לימודי על פי צורכיהם.

הכותב הוא יועץ תקשורת ואסטרטגיה במרכז הארצי לבחינות ולהערכה

 

קישור לכתבה

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד